zielona herbata podawanie

Zielona herbata. Elementy do wygodnego parzenia i podawania herbaty zielonej

Zielona herbata ma zapewne tylu miłośników, ilu przeciwników. Dlaczego? Wiele osób narzeka na rzekomo zły smak, jakim charakteryzuje się parzona przez nich zielona herbata. Niewielu jednak wie, że gorzki posmak wynika z nieprawidłowego sposobu jej parzenia. Jak zatem powinno się to robić?

Co warto kupić?

Zacząć należałoby od zakupu dobrej jakości herbaty lub - jeśli nie jesteśmy w stanie zdecydować się na konkretny jej rodzaj - możemy zakupić cały zestaw herbat. Kiedy już posiądziemy cenną wiedzę na temat parzenia herbaty, na pewno będziemy to robić znacznie częściej. Warto więc rozważyć tę opcję!

Kolejnymi akcesoriami, w które mogą być przydatne podczas parzenia herbaty są: filiżanki, czajniczek, zaparzacz czy termometr. Wszystkie te akcesoria oferuje właściwie każdy sklep z herbatami. Opcjonalnie można również wykorzystać elementy wyposażenia kuchni w postaci dwóch kubków i drobnego, małego sitka.

Parzenie herbaty zielonej

Zabierając się do parzenia zielonej herbaty, trzeba bezwzględnie pamiętać o tym, że nie zalewamy jej wrzątkiem! Optymalna temperatura wody to 70-80 st. C., a maksymalny czas parzenia to 2-3 minuty (przy cieplejszej wodzie parzymy krócej). Natomiast, jeśli chcemy, aby herbata była mocniejsza - zwiększamy ilość suszu; nigdy nie używamy cieplejszej wody czy nie wydłużamy czasu parzenia. W ten sposób tylko zwiększymy poziom goryczy wyczuwalny w gotowym naparze.

Jak najszybciej i najłatwiej zaparzyć zieloną herbatę tak, aby była najsmaczniejsza?

  • Do jednego z przygotowanych wcześniej kubków wlej wrzątek, a gdy woda odda mu swoje ciepło (kubek będzie gorący), przelej ją do zimnego kubka. Cały zabieg musisz wykonać raz jeszcze, po nagrzaniu kubka przelewając ją do poprzedniego. Wtedy będziesz mieć pewność, że woda ostygła na tyle, że nadaje się do parzenia herbaty.
  • Do pustego kubka wsyp ok. 1,5 łyżeczki herbacianego suszu i zalej wodą z drugiego kubka. Parz nie więcej niż 2-3 minuty.
  • Zamieszaj i przecedź napar przez drobne sitko; fusy możesz zachować, ponieważ zieloną herbatę można parzyć kilkukrotnie.

Przedstawiony sposób parzenia to recepta na idealną zieloną herbatę o delikatnym, słodkim smaku. Optymalny stopień intensywności naparu można osiągnąć nawet bez specjalnych narzędzi.

Sztuka przygotowywania zielonej herbaty

Kiedy już opanujemy sztukę przygotowywania zielonej herbaty, warto pamiętać, że nie musimy zamykać się tylko na jej klasyczną wersję! Szukajmy, testujmy i rozsmakujmy się w tym bogactwie, jakie obecnie oferuje rynek. Dla mnie bezkonkurencyjna jest rozgrzewająca i lekko ostra herbata z imbirem. Próbujcie różnych opcji. Sami musicie znaleźć swoich ulubieńców.