oolong

Czym jest herbata oolong?

Amatorzy różnorodnych herbat nie ograniczają się jedynie do czarnej czy zielonej odmiany. Jest ich znacznie więcej i prędzej czy później każdy miłośnik tego naparu natknie się na chińską odmianę oolong. Czym więc jest herbata oolong i jak ją zaklasyfikować?

Problem z klasyfikacją herbaty oolong wynika z tego, że jej turkusowy kolor często wprowadza ludzi w błąd. Typy herbaty klasyfikuje się według tego, na jakim etapie oraz w jaki sposób obrabia się jej liście. Warto dowiedzieć się, jak powstają najlepsze herbaty dostępne na naszym rynku.

Proces zbioru i obróbki

W przypadku herbaty turkusowej - jak często nazywana jest odmiana oolong - zbiór odbywa się w ściśle określonych warunkach. Liście pozostawia się na słońcu, a później umieszcza w koszach z wikliny i wytrząsa. W ten sposób uszkadza się nerwy liści i uwalnia zawarte w tkankach soki. Odwiedzając dobry sklep z herbatami, można przyjrzeć się jej nietypowemu wyglądowi. Kluczowy dla herbaty oolong jest proces jej oksydacji. Po zaparzeniu liście często się rozwijają, co także ją wyróżnia.

Właściwości chińskiej herbaty oolong

Zarówno zielona herbata, jak i herbata turkusowa, posiadają pewne wspólne cechy. Przygotowując napar z liści oolong można spodziewać się efektu odprężającego, który wspomaga uwalnianie dopaminy oraz redukuje poziom kortyzolu w organizmie. Herbata oolong ma silne właściwości przeciwutleniające, dlatego zalicza się ją do bardzo zdrowych. Wyróżnia się pod tym względem na tle innych herbat. Oprócz tego turkusowa herbata opóźnia procesy starzenia oraz reguluje pracę metabolizmu. Warto pamiętać, że klasyfikacja herbaty zależy od procesu jej produkcji, nie zaś od tego, jaki kolor mają liście lub jaka jest barwa napoju. W tym przypadku nie należy dać się zwodzić pozorom - herbata turkusowa wykonywana jest według tradycyjnej chińskiej receptury i właśnie to wyróżnia ją na tle innych gatunków. Podobnie jak inne herbaty, turkusowa także posiada w sobie kofeinę, a jej ilość zależna jest od wielu czynników, na przykład od gatunku liści.